söndag 5 november 2023

Uddevalla Futsal får elitsponsring

Uddevalla Futsal får nu del av Uddevalla kommuns elitsponsring. Efter beslut i kommunstyrelsen får klubben 200 000 kronor för säsongen 2023/2024.

""
Bild futsal: Pixabay

Klubben hade ansökt om 300 000 kronor men 200 000 är den summa som kommun beräknar motsvarar värdet av den reklam kommunen kan få genom bland annat TV-sändningar av futsalklubbens matcher och annan exponering via klubbens verksamhet.

Fotbollen inklusive futsal tillhör de utpekade sporter inom vilka föreningar på elitnivå i Uddevalla kan få elitsponsring. För fotbollen gäller att föreningen ska spela i den högsta eller näst högsta serien nationellt för att komma ifråga.

Stort genomslag i media
Uddevalla Futsal spelar i landets högsta futsalliga SFL. I kommunstyrelsens beslutsunderlag pekas bland annat på att Uddevalla Futsal fått och får mycket uppmärksamhet genom sitt spel, med tre SM-titlar och ännu fler finaler, och stort genomslag genom både nationella och internationella TV-sändningar och sociala medier.

För sin sponsring av Uddevalla Futsal får kommunen bland annat:
  • Skylt-reklam på TV-sida
  • Skylt på hallgolv
  • Kommun-logotyp på så kallad backdrop (bakgrundsskärm som används vid till exempel TV-intervjuer och olika evenemang)
  • Logotyp på lagets match- och träningskläder och på klubbens webbplats
  • Annonsplats i matchprogram
---19 februari 2024: