Det händer i Uddevalla med omnejd

2019

16 mars 2018 - 3 februari 2019

> Utställning: Spåren efter sjöfararna – maritima ristningar i Bohuslän, Bohusläns museum

9 februari

> Brynolf & Ljung, Agnebergshallen

30 januari

> Berättarafton, Bohusläns museum (Uddevalla hembygdsförening)

2018

28 november

> Berättarafton, Bohusläns museum (Uddevalla hembygdsförening)

25 november

> Mora Träsk, Folkets hus

23 november

> Ted Russel Kamp (US), Kontoret (Uddevallakassetten)

17 november

> Julmarknad, Bokenäs bygdegård (Hantverksglädje på Bokenäset)

8 november

> Konsert: Orust dragspelsklubb, Bohusläns museum

31 oktober

> Berättarafton, Bohusläns museum (Uddevalla hembygdsförening)

25 oktober

> Bokens dag, Hallmans (Studiefrämjandet m fl)

23 oktober

> Den lyckliga pessimisten - Jan Bylund och Mattias Lundberg, Östrabo

19 oktober

> Man på prov - Tobias Persson, Östrabo

18 oktober

> Bohusbiennalen, Agnebergshallen (Uddevalla Näringsliv)

> Ebba Forsberg, Jack Vreeswijk och Ångmaskinen, Folkets hus

14 oktober

> Fräknefejden, Skarsjövallen (Ljungskile friluftsklubb)

11 oktober

> Josefin Kautmann, Folkets hus

9 oktober

> SLICK - Sofia Södergård som Qarl Qunt, Östrabo

6 maj - 30 september (söndagar)

> Bakluckeloppis, Torp (Bakluckeloppis i Göteborg)

29 september

> Tjejlördag, Uddevalla centrum

26 september

> Berättarafton, Bohusläns museum (Uddevalla hembygdsförening)

> Skörde-, hantverks- och loppismarknad, Bokenäs bygdegård (Bokenäs Dragsmarks bygdegårdförening)

25 september

> Agapekonsert, Uddevalla kyrka (Sensus m fl)

22 september

> Danszoologi: Kullerbagge, med Big Wind, 2-5 år, Stadsbiblioteket

21 september

> Danszoologi: Kullerbagge, med Big Wind, 2-5 år, Dalabergs bibliotek

16 september

> Barnens dag - lekplatsinvigning, Herrestads församling

15 september

> Barnteater: Panik på playan, Regionteater Väst

> Tureborgsdagen: Hojat och Vahdat Rahimi (Afghanistan)

9 september

> Människans dagar - Rilkeensemblen, Uddevalla kyrka (Sensus m fl)

8 - 9 september

> Pudel-SM, Backamo (Svenska pudelklubben)

8 september

> Winters Bone + Mojo Station, Bastionen

> De Vet Du, GG

7 - 8 september

> Wolf Mountain Challenge - back-sprint och traillopp, Bredfjället (Hälle IF)

6 september

> The Blank Tapes (US), Kontoret (Uddevallakassetten)

5 september

> Föreläsning: Unga och droger - Mattias Gullberg, Högskolecentrum Bohuslän

4 september

> Bäbisteater: AAOOII med Sagofen Isadora, 0-12 mån, Stadsbiblioteket

2 september

> Föredrag om transcendental meditation - Yvonne Lagrosen, Bohusläns museum

1 - 2 september

> Bondens dag, Backamo lägerplats (Backamo vänner)

31 augusti - 2 september

> Uddevalla Open, (Föreningen Uddevalla Open Parasport)

28 april - 2 september

> Utställning: Lena Cronqvist – i natur och helfigur, Bohusläns museum

1 september

> Kvartersloppis, södra och centrala Uddevalla

31 augusti

> Just D - Club Artist, Mortens krog

1 juni - 31 augusti

> Sommarlovsprogram (Uddevalla kommun m fl)

30 augusti

> Brädspelskväll, Solkällans café och restaurang

> Utomhusbio: Faces Places, Margretegärdeparken (Uddevalla kommun m fl)

> Möte med kommunpolitiker om Ljungskile, Ljungskilegården (Ljungskile samhällsförening)

25 - 26 augusti

> Uddevalla bluesfestival, Bohusläns museum m fl platser

25 augusti

> Totalförsvarets dag, Museiparken (Försvarsutbildarna Uddevalla)

> Uddevalla City Race, start Bohusläns museum (MK Trophy m fl)

> Barnens loppis, Norra Hamngatan (Uddevalla Centrum)

23 augusti

> Dans: X-TRACT - Twisted Feet, Anna Holmström & Link Bink, Sinclair (Göteborgs dans- och teaterfestival)

22 augusti

> Guidad vandring till "Go´a platser" på Herrestadsfjället, samling Klämman (Bror Widén)

> TisDass – Touareg Music (Niger), Folkets hus (Uddevallakassetten m fl)

19 augusti

> Sommarmusiken: Paganini-rapsodin på flygel och orgel - Kristina Shtegman och Ulf Norberg, Forshälla kyrka 
> Sommarauktion, Folkets hus

> Workshop i fysisk teater - Anton Mittendorf, Studio 32

> OCR Kids Challenge Backamo, Backamo lägerplats (Military Fitness Sweden)

18 augusti

> Prova på-ridning, Skansens gård

> Bilutställning - LLT-Event's Memorial Meet - Till minne av Fredrik Kratz

> OCR Golden Trophy Backamo, Backamo lägerplats (Military Fitness Sweden)

17 augusti

> Sommarboksträff, 8-12 år, Ljungskile bibliotek

13 augusti

> Kvarnkväll på Lyckorna (Ljungskileortens hembygdsförening m fl)

14 augusti

> Zephaniah OHora (US), Kontoret (Uddevallakassetten)

12 augusti

> Kristina Murray (US), Kontoret (Uddevallakassetten)

> Skådarskola för stora och små - Västerhavsveckan, samling Bohusläns museum (Västkuststiftelsen m fl)

11 - 12 augusti

> Gustafsbergsdagarna (Bohusläns museum m fl)

10 - 12 augusti

> Elinorspelen, Skälebacken, Bokenäset

4 -12 augusti

> Västerhavsveckan (Västra Götalandsregionen m fl)

10 augusti

> Skrivarkurs med Marcus Tallberg, 14 år -, Stadsbiblioteket

> Sagostund med Da Suss, 4-7 år, Stadsbiblioteket 

9 augusti

> Restenäs smedja - smed i arbete (Ljungskileortens hembygdsförening)

29 juni - 9 augusti

> Utställning: Female Forms Art Exhibition - Ksenija Gembickaja, Galleri Vitt brus

8 augusti

> Politikerbesök: Finansminister Magdalena Andersson, Hallmans hörna (Socialdemokraterna i Fyrbodal)

> Film och föreläsning: Bohuskust - ett vresigt paradis - Västerhavsveckan, Bohusläns museum

> Prova på sportfiske - Västerhavsveckan, Bohusläns museum (Sportfiskarna)

7 augusti

> Allsångsafton, Strandbynäs (Strandbynäs Gårds intresseförening)

6 augusti

> Kultur- och naturkryssning i Havstensfjorden - Västerhavsveckan, Bohusläns museum

> Allsångskväll vid Lyckorna torp och kvarn (Ljungskileortens hembygdsförening m fl)

21 juli - 5 augusti

> Sommarutställning - Göta Älvdals konst, Kulturens hus Ljungskile

4 augusti

> Streaplers, Lane Loge

> Uddevalla folkmusikfestival, Bohusläns museum (Songlines m fl)

3 - 5 augusti

> Oddebollen 2018, Gustafsberg (IK Oddevold)

30 juli - 5 augusti

> Det är det som susen gör - en utställning om fotboll, Folkets hus

1 - 4 augusti

> International Street Market, Kungstorget (Uddevalla Centrum m fl)

3 augusti

> Barndisco, Anfasteröd Gårdsvik, Ljungskile

> A-Bombers - uppvisning, Ljungskile centrum

2 augusti

> Parksommar - LASH + Fridlyst, Margretegärdeparken (Uddevalla kommun m fl)

30 juli

> Vandring i Grinneröd, samling vid busstationen (Ljungskileortens hembygdsförening m fl)

28 juli

> Uddevalla Swimrun 

26 - 28 juli

> Uddevallakalaset (Uddevalla Centrum)

23 - 28 juli

> Sommarjazzen, Ljungskilegården (L' JAZZ)

26 juli

> Vandring under Medeltidsveckan i Resteröd (Ljungskile församling)

23 - 25 juli

> Sommarbroderiakademi, Bohusläns museum (Täcklebo broderiakademi)

21 - 22 juli

> Kajakkalaset, Gustafsberg (Upplevelsebolaget)

21 juli

> Taubedagen, Margretegärdeparken (Visans vänner)

> SBT Summer Meet 2018 (Spontana bilträffar Trestad)

19 juli

> Beatrice Eli - Parksommar, Magretegärdeparken (Uddevalla kommun m fl)

16 juli

> Vandring till Brända berget, samling vid busstationen (Ljungskileortens hembygdsförening m fl)

10 - 15 juli

> Västkustens dansfestival, Lane Loge

14 - 15 juli

> Utställning: måleri och glas - Sofia Bergman och Stina Lundberg, Atelje Myren, Restenäs ö

14 juli

> Bassholmendagen (Uddevalla kommun m fl)

> Guidad vandring: Bredfjället, samling Ljungskile järnvägsstation (Västkuststiftelsen m fl)

> Swix Uddevalla MTB

12 juli

> Mattias Alkberg - Parksommar, Margretegärdeparken

11 juli

> Föredrag: Lena Cronqvist – en nyckel in i livet - Mårten Castenfors, Bohusläns museum

> Kurs i knackelie, Skalbanksmuseet (Bohusläns hembygdsförbund m f)

8 juli
> Bokenäs triathlon och swimrun (Bokenäs IF)

7 juli

> Bygdens dag, Lyckorna torp och kvarn (Ljungskileortens hembygdsförening m fl)

> Träningsevent, Margretegärdeparken (Premium Lifestyle Club)

2 juli

> Vandring med fokus på broar, samling vid busstationen (Ljungskileortens hembygdsförening m fl)

28 juni - 1 juli

> Pantaenius Bohusracet (SS Viken-Ägir)

30 juni



> Guidad vandring: Kärlingesund, samling Kärlingesunds gård (Västkuststiftelsen m fl)

> Häng på Hamngatan (Uddevalla kommun)

> Häng på Hamngatan: World Culture Fest, (Uddevallakassetten m fl)

29 juni



27 juni

> Temadag: Hjälp oss att utrota vildpalsternackan, samling Skalbanksmuseet (Uddevalla naturskyddsförening)

28 juni

> Nattsudd (Uddevalla centrum)

22 juni

> Midsommar på Backamo (Bohus Ropers)

18 - 21 juni

> Friidrottsskola, Rimnersvallen (IK Orient)

18 - 20 juni

> Landslagets fotbollsskola, Thordéngården (IK Oddevold m fl)

19 juni

> Dalabergsdagen, Mötesplats Dalaberg (Uddevallakassetten)

18 juni


15 - 17 juni

> Junicupen, Rimnershallen (Kroppskultur)

9 - 17 juni

> Utställning: Akryl och lappteknik - Vanja Antonsson, Eva Karlsson och Irene Olsson, Kulturens hus Ljungskile


16 juni



> Ljungskileslingan (Hälle IF)

17 juni

> Exkursion: Vild blommornas dag, Fröland m fl platser (Föreningen Bohusläns flora m fl)

10 juni

> Guidad vandring: Herrestadsfjället, samling vid Metsjön (Västkuststiftelsen m fl)

9 juni

> Lions loppmarknad, Ljungskilegården

> Champlin - Ådahl - Friestedt, Mortens 

> Nattsångare på Bokenäset, samling Rotviksbro (Bohusläns ornitologiska förening)

8 - 26 juni

> Utställning: Tillsammans - Ardmore och Linkärven, Galleri Vitt brus

8 juni

> Vernissage: Tillsammans - Ardmore och Linkärven, Galleri vitt brus

> Rockkonsert med Odd Singers, Folkes hus

6 juni

> 50-årsjubileum och säsongsöppning på Landbadet (Uddevalla kommun)

> Nationaldagskonsert, Uddevalla kyrka

> Utställning (inofficiell), Uddevalla brukshundklubb

5 juni

> Broderiträff – Våravslutning, Bohusläns museum (Täcklebo broderiakademi)


> Sarah Shook & The Disarmers, Kontoret (Uddevallakassetten)

2 juni

> Barncasting för modelljobb, Torp (Eventcasting)


> Kosläpp, samling Skalbanksmuseet (Uddevalla naturskyddsförening)

> Run Dirt Race, Gustafsberg

1 juni

> 1-årsjubileum kontaktcenter, Rådhuset (Uddevalla kommun)

16 maj - 2 juni

> Kulturfesten (Kulturskolan)

31 maj

> Varumärket Ljungskile - kreativt möte, Åh stiftsgård (Ljungskile samhällsförening m fl)

> Motionsorientering, Bjursjön (Uddevalla IS)

> Indielån, Folkets hus

30 maj

> Garnfebers stickkafé, Bohusläns museum

28 maj

> Pat Reedy (Nashville, US), Kontoret (Uddevallakassetten m fl)

27 maj

> Högmässa med avskedspredikan av Ingvar Humlén, Uddevalla kyrka

25-27 maj

> Teater: Ljusa andens dagar, Studio 32

26 maj

> Röster från kriget - invigning, Bohusläns museum

> Hattpromenad, samling Kungstorget (Åsas Konst & Musik)

> Uncle Jam, Kerstin på torget

22, 24, 25 maj

> Prova en tävlingskart, Glimminge motorstadion, (Uddevalla Karting klubb)

25 maj

> Byggfika, Kungstorget (Uddevalla kommun)

> Club Artist: ShaBoom, Mortens

> Körpehölsfestivalen 2018, Kulturhuset Bastionen (Musikföreningen Adrian)


> Uncle Jam, Kerstin på torget

24 maj

> Hantverksworkshop med Kraftvirk, Bohusläns museum

> Föreläsning om rädslor - Rolf Turesson, Café Solkällan

> Livemusik på Café Basilika, Dalabergskyrkan (Sensus m fl)

> Motionsorientering, Sunningevägens förskola (Herrestads AIF)

> Föredrag: Att mista sitt barn - Olle Bergman, Bohusläns museum (Föreningen Vi som förlorat barn m fl)

> Föredrag: Från Ljungskile till Peking - Kerstin Viktoria Löfberg Krusell, Bohusläns museum (Uddevalla konstförening)

23 maj

> Garnfebers stickkafé, Bohusläns museum

> Hovhultsfestivalen 2018, Hovhultsskolan

> Film: Han Solo Story, Ljungskile folkhögskola (Ljungskile bio)

22 maj

> Storseans med Pehr Trollsveden, Bohusläns museum (Änglahus)

> Konsert: Orust dragspelsklubb, Bohusläns museum (Studieförbundet Vuxenskolan)

21 maj

> Lunchkonsert – Kurt Wiklander, piano, Bohusläns museum

20 maj

> Hållbarhetsmarknad med bakluckeloppis, Östra Torp (Ikea m fl)

> Vårkonsert, Uddevalla kyrka

> Vandring på Bredfjället, samling vid busstationen (Forshälla hembygdsförening m fl)

19 maj

> Pink Floyd´s The Wall, Forshälla kyrka (Ljungskile församling m fl)

> Delagoon + Mankind, Villa Elfkullen (Kulturföreningen KAUS m fl)

18 maj

> Split release: Even In Sunshine och Oliver Brovik + Tribe Friday, Bastionen

17 maj

> Hälsomässa, Mötesplats Dalaberg (Uddevalla kommun m fl)

> Informationsmöte om risker för ungdomar, Ljungskilegården (Uddevalla kommun m fl)

>  Motionsorientering, Bulid (Uddevalla OK)


> Berättarcafé med Stefan Bergendahl, Wienerkonditoriet

> Direksänd föreläsning: Svenskt näringsliv i omvandling från 1980 fram till våra dagar - Oskar Broberg (Bohusläns föreningsarkiv m fl)

> Föreläsning: Torkild Sköld, Östrabo

16 maj

> Inspirationsdagen, Gustafsberg (Uddevalla kommun)

> Garnfebers stickcafé, Bohusläns museum

> Du & Jag – musikteater för barn med Gulasch, Bohusläns museum

15 maj

> Konsert med Bäves barnkör, Bäve kyrka (Svenska kyrkan)

> Tullen och polisen informerar om narkotika, Högskolecentrum (Uddevalla kommun)

> Tjöstelsröds ekhagar – kvällsexkursion, samling Ljungskile järnvägsstation (Västkuststiftelsen m fl)

14 maj

> Fisken i fokus - informationsmöte, Högskolecentrum Bohuslän (Uddevalla kommun)

13 maj

> Dalslandsrundan, start och mål Fridhem (Uddevalla Cykelklubb)

12 - 13 maj

> Ungdoms-SM motocross, Glimmingen (BMK Uddevalla)

12 maj

> Aröds kvarndag (Ljungskileortens hembygdsförening m fl)

> Kosläpp hos Lars i Röd, Grinneröd (Backamo vänner m fl)

> Tjejlan18, Ljungskile fritidsgård

> Körkonsert: Hör min röst - Maxida Märak m fl (Imagine Sweden)

> Krutracet, Dynamitbacken (MK Trophy)

> Maxida Märak, Imagine Sweden

9 - 12 maj

> Imagine Sweden - riksfinal

7 april - 12 maj

> Utställning: Linjer - Jörgen Hansson, Galleri Vitt brus, Stadsbiblioteket

11 maj

> Silvanas Shootout - Imagine Sweden, Margretegärdeparken

> Kul på hjul - 3 - 10 år, Åleslån (Friluftsfrämjandet) 

> Ali Dhaanto, Imagine Sweden


> Pale Honey, Imagine Sweden


9 maj

> Stadsvandring, samling Bohusläns museum (Uddevalla hembygdsförening)

> Anni Rossi (US) + support, Kontoret (Uddevallakassetten)

> Löparkväll, Bjursjöstugan (USK)

10 maj

> Rössödagen, Rimnersvallen (IK Rössö)

> Dagny´s veteranbilsrally, Dagny´s café

> Slowgold, Imagine Sweden

> Andreas Galle & Ångmaskinen, Folkets hus

> Gökotta och vandring, samling Ljungs kyrka (Ljungskile församling)

9 maj

> Garnfebers stickkafé, Bohusläns museum

> Film: Silvana - Väck mig när ni vaknat, Biostaden (Uddevalla kommun)

8 maj

> Röda korsets dag, Bohusläns museum

> Broderiträff – Vandringsbroderi tema livsträd, Bohusläns museum (Täcklebo broderiakademi m fl)

6 maj

> Vårkonsert med Vikens kör, Bohusläns museum

> Fågelskådningens dag, Skeppsviken (Bohusläns ornitologiska föreninge m fl)

5 -6 maj

> Fotoeventet, Kulturens hus Ljungskile

5 maj

> Invigning: Fristad - ett svar på förföljelse och förtryck, Bohusläns museum

> Ljungskile Halv(U)Mara (LO Multisport)

> BEK & Moberg, GG

> Stenab innebandycup, Stenab arena (WH Rockets)


> Dansteater: Lova sa Smulan, 3-6 år, Stadsbiblioteket (Kurage)

> Vår-kickoff med Barnens loppis (Uddevalla Centrum)


> Naturexkursion på Bassholmen (Väskuststiftelsen m fl)

> Fågeltornskampen, Mollön m fl platser (Bohusläns ornitologiska förening)

4 maj

> All Women Together, Folkets hus (Sveriges ensamkommandes förening Uddevalla, m fl)

> Dansteater: Dansa sa Smulan, 3-6 år, Dalabergs bibliotek (Kurage)

> Bonafide + Skull Parade, Bastionen

3 maj

> Frukostträff om säkerhet, Galleria Mitt i Prick (Ljungskile samhällsförening, m fl)

> Motionsorientering, Ljungskile folkhögskola (Ljungskile FK)

> Berättarcafé med Stefan Bergendahl, Wienerkonditoriet

> Direktsänd föreläsning från Riksarkivet: Doktor Dubb dikterar: omsorg om fattiga barn i Göteborg 1800 – 1850, Bohusläns museum (Landsarkivet i Göteborg m fl)

> Föredrag: Lena Cronqvist – att skapa sin plats i traditionen - Nina Weibull, Bohusläns museum

> Städning av fornstranden, samling Skalbanksmuseet (Uddevalla naturskyddsförening m fl)

> Bluesbury, Folkets hus

> Städning av fornstranden, samling vid Skalbanksmuseet (Uddevalla naturskyddsförening)

2 maj

> Pilflätningskurs, Bohusläns museum (Medborgarskolan)

> Garnfebers stickkafé, Bohusläns museum

> Löparkväll Göteborgsvarvet, Bjursjöstugan (USK)

1 maj

> 1-årsjubileum Evolution Records

18 april - 1 maj

> Utställning: Konstgjort - elevutställning Akademi Sinclair (Uddevalla konstförening)

30 april

> Valborgsmässofirande i Uddevalla, flera platser (Uddevalla kommun)

> Tim Henri, Mortens


> Streaplers, Lane Loge (säsongspremiär)

29 april

> Mats Rådberg och Rankarna + Monica Robertson, Folkets hus

25 - 29 april


28 april

> Dansmaraton, Bohusläns museum (En hand klappar inte ensam)

> Teater: Gå ut!, Kungsgatan 32 (Kulturskolans Unga vuxna)

> 15-årsjubileum, Pingstkyrkans Second Hand

> Vårkonsert med Uddevalla Kammarorkester, Bohusläns museum

> Vernissage: Lena Cronqvist – i natur och helfigur, Bohusläns museum

> Temadag: En hand klappar inte ensam – dansmaraton, Bohusläns museum

> Vårmarknad med loppis, Bokenäs bygdegård (Bokenäs Dragsmarks bygdegårdsförening)

> Grottmannen, Östrabo

> Erja Lyytinen Band (Fi), Bastionen (Uddevalla Blues)

19 januari - 27 april (fredagar)

> Berättarstund, barn 3-6 år, Dalabergs bibliotek

27 april

> Gratis byggfika, Hallmans hörna (Uddevalla kommun)

> Hyllningskväll för Avicii, GG

> Braincoats & Black House Hill, Bastionen

> Attentat, Mortens

> Easy October, Kontoret (Uddevallakassetten)


26 april

> Teater: Gå ut!, Kungsgatan 32 (Kulturskolans Unga vuxna)

> Musikkväll - Kristoffer Ekberg, restaurang Kajkanten (Musikföreningen Adrian m fl)

> Föredrag: Gutenberggalaxens nova - Nina Burton, Bohusläns museum (Uddevalla humanistiska förbund)

> World Sisters, Bastionen (Röst Rytm Rörelse Massage Meditation)

> Öppet hus på gymnasieskolorna, (Uddevalla kommun m fl)

> Vår-kickoff i centrum (Uddevalla Centrum)

> Kvällsexkursion Ramseröd, samling Östrabo (Uddevalla botaniska förening)

25 april

> Vernissage: Prisma - måleri och keramik, Kulturens hus Ljungskile

> Körpehölsfestivalen 2018, Kulturhuset Bastionen (Musikföreningen Adrian)

> Vår scen i Margretegärdeparken (Bryggeriet)

> Berättarafton, Bohusläns museum (Uddevalla hembygdsförening)

> Garnfebers stickkafé, Bohusläns museum

> Löparkväll Göteborgsvarvet, Bjursjöstugan (USK)

24 april

> Bio: The Shape of Water, Ljungskile folkhögskola (Ljungskile Bio)

> Temakväll: Avskaffa världens kärnvapen! Fred är vägen!, Bohusläns museum m fl

> Föredrag: Stroke-resan – ur ett anhörigperspektiv, Bohusläns museum (Anhörigstöd i Fyrbodal m fl)

23 april

> Lunchkonsert – Kurt Wiklander, piano, Bohusläns museum

> Föreläsning: Swede Hollow - Ola Larsmo (Stadsbiblioteket)

22 april

> Loppis & Våffelcafé, Folkets hus 

> Körkonsert - Uddevalla kammarkör, Hitomi Ohki - sopran, Christer Brodén - gitarr, Birgitta Brodén - dirigent, Uddevalla kyrka (Svenska kyrkan Uddevalla)

> Ranrike spelmän, Bohusläns museum

> Exkursion Älje-Porsen, samling Skalbanksmuseet (Västkuststiftelsen m fl)

> Tipspromenad, Stadshuset (UIS)

20 - 22 april

> Isshow: Celebration on Ice (Uddevalla konståkningsförening 40 år)

14 - 22 april

> Konstutställning: Dansande vårkänslor - PRO konstgrupp Ljungskile, Kulturens hus

21 - 22 april

> Varvsforum (Uddevalla varvs- och industrihistoriska förening)

21 april

> Teater: Gå ut!, Kungsgatan 32 (Kulturskolans Unga vuxna)

> Städdag i Ljungskile, samling Kallbadhuset (Ljungskile samhällsförening)

> Göteborgs Dragspelsgille, Bohusläns museum

> Klädbytardag, Bohusläns museum (Uddevalla naturskyddsförening)


> Tappa bort...!, 2-5 år, Stadsbiblioteket (Boulevardteatern)

> Temadag: Klädbytardag, Bohusläns museum (Uddevalla naturskyddsförening m fl)

Uddevalla veteranmarknad, Backamo lägerplats, (Trestads Veteranbilsklubb m fl)

> Johan Rehborg - Säker på att jag är osäker, Östrabo


20 april

> Baby Dee (US) + Indielån, Kontoret (Uddevallakassetten)

> Tappa bort...!, 2-5 år Dalabergs bibliotek (Boulevardteatern)

> Björn Rosenström, Mortens krog

19 april

> Teater: Gå ut!, Kungsgatan 32 (Kulturskolans Unga vuxna)

> Berättarcafé med Stefan Bergendahl, Wienerkonditoriet

> Föredrag: Uddevallas identitet – igår – idag – imorgon, Bohusläns museum (Folkets hus m fl)
> Pugh Rogefeldt, Östrabo (PRO)

> Fågelskådning för nybörjare, Älje Porsen (Bohusläns ornitologiska förening)

18 april

> Innovationsmässan, Högskolecentrum Bohuslän (Uddevalla gymnasieskola m fl)

> Föreläsning: Soheila Fors, Dalabergskyrkan (Studieförbundet Vuxenskolan m fl)

> Dialogmöte om översiktsplan, Mötesplats Dalaberg (Uddevalla kommun)

> Föredrag: Skadedjur inomhus - Anticimex, Bohusläns museum (Villaägarna Uddevalla m fl)

> Musik: Vier Brillen, Bohusläns museum (Uddevalla Riksteaterförening)

> Vernissage: Konstgjort - elevutställning Akademi Sinclair, Bohusläns museum (Uddevalla konstsförening)

> Garnfebers stickcafé, Bohusläns museum

> Föredrag: Om alla säger fel, blir det rätt då? - Lars-Gunnar Andersson, Bohusläns museum (Folkuniversitetet)

> Löparkväll Göteborgsvarvet, Bjursjöstugan (USK)

17 april

> Samtalskväll: Tala Konst - tala liv, Lilla Caféet i Ljungskile (Svenska kyrkan m fl)

> Astrid Lindgrens sånger och sagor - Västerskolans musikklass årskurs 4, Bohusläns museum

> Föredrag: #Metoo förändrar världen - Marcus Gustavsson, Bohusläns museum (Sensus)

> Grannsamverkanskväll, Bohusläns museum (Uddevalla kommun m fl)

> Föredrag mm: Mellan flykt och framtid, Högskolecentrum Bohuslän (Sveriges ensamkommandes förening)

> Film: Saknaden (Loveless), Ljungskile folkhögskola (Ljungskile bio)

16 februari - 15 april

> Utställning: I en hamnstad på 1500-talet, Bohusläns museum

10 februari - 15 april

> Utställning: Artistic Territories, Bohusläns museum

15 april

> Familjevandring, 

> Film: Den otroliga historien om det jättestora päronet, Ljungskile folkhögskola (Ljungskile bio)

> Körkonsert: Underbart, Bohusläns museum

> Tipspromenad, Fridhem (UIS)

> Terräng-DM, Bjursjön (Hälle IF)

> Bill Öhrström, Folkets hus

14 april

> Hållbarhetsmarknad/barnloppis, Forshälla bygdegård

> Vårkonsert - till förmån för projekt Rent vatten i Kenya, Östrabo (Rotary)

> Frivilliga Resursgruppen informerar om krisberedskap, Torp (Uddevalla kommun m fl)

> Fricky, Mortens

> Vernissage: Dansande vårkänslor - PRO konstgrupp Ljungskile, Kulturens hus

> Filmworkshop, 12 - 26 år, Bryggeriet (Uddevalla kommun)

> Strokkur, Bastionen

> Stefan Forssén Sextett, Ljungskile folkhögskola (L´JAZZ)

> Bo & Leva-mässan, Bohusläns museum (Uddevalla kommun m fl)

> Insatsövning på Torp köpcentrum ( 40:e Hemvärnsbataljonen)

> Konsert med Hemvärnets musikkår Bohus-Dal, Torp

> Herrestad fjällmaraton (Uddevalla OK)

13 april

> Cosplay-pyssel: Gör din egen mask,
Bryggeriet (Fyrbodals cosplayförening)


> Temadag: LSS-mässa- Att mötas, uppleva, ta del av, Bohusläns museum (Uddevalla kommun m fl)

> Teater: Fulet, Regionteater Väst (Teater 23)

> Revue Blanche, Belgien, Bohusläns museum (Collegium Musicum m fl)

12 april

> Föreläsning: Tankens kraft - Rolf Turesson, Solkällans café (Taras yogastudio)

> Föredrag: Kameran som verktyg för att bearbeta trauman - Hemen Kurda, Bohusläns museum (Uddevalla konstförening m fl)

> Utbildningsmässa, Kaserngården, Uddevalla vuxenutbildning


> Föredrag: Café Planet – Andelsjordbruk, hur funkar det?, Bohusläns museum (Uddevalla naturskyddsförening m fl)

> Dans: 9/Cas Public, Regionteater Väst 

11 april

> Kommunfullmäktige, Bohusläns museum

> Föredrag: Det finska inbördeskriget  - Christian Persson, Bohusläns försvarsmuseum (Götiska förbundet m fl)

> Föredrag: Länets rovdjur, Bohusläns museum (Länsstyrelsen)

> Löparkväll Göteborgsvarvet, Bjursjöstugan (USK)


> Garnfebers stickkafé, Bohusläns museum

> Lunchmusik: Orgelkonsert - Oskar Hanson, Uddevalla kyrka

> Dialogmöte om översiktsplan, Åh stiftsgård (Uddevalla kommun)

7 februari - 11 april (onsdagar)

> Lunchmusik, Uddevalla kyrka


10 april

> Föredrag: Artistic Territories - Linnéa Sjöberg och Iris Smeds, Bohusläns museum

> Föredrag: En kalk av vax och andra föremål från gravarna i Nya Lödöse, Bohusläns museum 

> Föredrag: Swenska Ost-Indiska Compagniet, Bohusläns museum (Uddevalla humanistiska förbund)

> Film: Sommarnattens leende, Ljungskile folkhögskola (Ljungskile bio)

27 januari - 8 april

> Utställning: Det ligger i tiden, Bohusläns museum

9 april

> Öppet hus med berättarcafé, Wessmanska huset (Uddevalla hembygdsförening)

8 april

> Cembaloafton, Uddevalla kyrka

> Tipspromenad, I 17 (UIS)

> Film: Kedi, Bohusläns museum (Uddevalla  filmstudio)

25 mars - 8 april

> Konststig vid Åleslån (Uddevalla kommun m fl)

7 april

> Från Elvis till Sven-Ingvars - Leif Karlsson, Bohusläns museum

> Doktor glas - Torsten Flinck, Östrabo

> Vernissage: Linjer - Jörgen Hansson, Galleri Vitt brus, Stadsbiblioteket

> Club Circus - Elov & Beny, GG

> Prova på-orientering, Bulid (Uddevalla OK)

> Vårfåglar på Mollön (Bohusläns ornitologiska förening)

> Imagine Sweden - regionfinal, Folkets hus

6 - 8 april

> UddeLanet 2018

6 april

> High Five + Trez Hombrez + Dear Paul, Mortens

5 april


> Sjömila, Folkets hus

> Dialogmöte om översiktsplan, Skredsviks samhällsförening (Uddevalla kommun)

4 april

> Löparkväll Göteborgsvarvet, Bjursjöstugan (USK)

> Föredrag: Att umgås med trolldom – häxor och annat djävulskap, Bohusläns museum (Bohusläns föreningsarkiv m fl)

> Garnfebers stickkafé, Bohusläns museum

> Det ligger i tiden – visning av utställningen, Bohusläns museum

> Lunchmusik: Japanska och svenska sånger - Hitomi Ohki, sopran och Birgitta Brodén, orgel och piano, Uddevalla kyrka

24 februari - 3 april

> Tillsammans - Krister Kennedy, Galleri Vitt brus, Stadsbiblioteket

3 april

> Halvansagostund - Här kommer brandbilen, 4-7 år, Ljungskile bibliotek

> Halvansagostund - Här kommer brandbilen, 4-7 år, Stadsbiblioteket

> Artistic Territories – guidad visning av utställningen, Bohusläns museum

> Broderiträff: Jubileumsfirande - Täcklebo broderiakademi 25 år, Bohusläns museum (Studiefrämjandet m fl)

> Påsklov: Vad berättar skelettet?, Bohusläns museum

> Påsklov: Krukmakarens verkstad, Bohusläns museum

> Föredrag: Trädgårdslycka - Hannu Sarenström, Stadsbiblioteket

2 april

> Tipspromenad, Forshälla hembygdsgård (Groheds IF m fl)

> Tipspromenad, Landbadet (UIS)

> Prova på CrossFit, CrossFit Uddevalla

> Påsklov: Krukmakarens verkstad, Bohusläns museum

> Exkursion: Vårfåglar och vårflora vid Havstensfjorden, samling Bohusläns museum (Västkuststiftelsen m fl)

1 - 2 april

> Utställning: Hans Woksepp, Folkets hus

30 juni 2017 - 2 april 2018

> Utställning: Varvet och vi, Bohusläns museum

30 mars - 2 april

> Konstvandring i Bohuslän: Samlingsutställning Uddevallakonstnärerna, Galleri Ulvesund

1 april

> Påskdagsmässa, Uddevalla kyrka

> Vandring till påskmässa i Ljungs kyrka, samling Hemgården (Ljungskile församling)

31 mars

30 mars

> Mathilda Brink + Vild Sak, Villa Elfkullen (Kulturföreningen KAUS)

> Stabat Mater- långfredagsmusik - Vokalensemblen Voces Feminae m fl, Uddevalla kyrka (Sensus m fl)

> Via Crucis - korsets väg, Forshälla sångkör m fl (Grinneröds kyrka)

> Passionsspelet, Kungstorget

> Vernissage: Fotokonst - Frkn Falkman, Villa Sjötorp, Ljungskile

> Wanthanee + Fabian Brusk-Jahn, Kontoret (Uddevallakassetten)

29 mars

> Lamix, GG


28 mars

> Poesiscen, Bryggeriet (Uddevalla poesiträffar m fl)

> Berättarafton - gamla Uddevallabilder, Bohusläns museum (Uddevalla hembygdsförening)

> Garnfebers stickkafé, Bohusläns museum

> Det ligger i tiden – visning av utställningen, Bohusläns museum

> Lunchmusik: Meditation i Stilla veckan - Birgitta Brodén, orgel, Uddevalla kyrka

27 mars

> Prova på-orientering, Norgårdsskolan (Uddevalla OK)

> Besöksnäringsdagen, Östergatan 18 - Näringsliv och tilllväxt i Uddevalla

> Föredrag: När mallen inte stämmer, Bohusläns museum (Attention m fl)

> I en hamnstad på 1500-talet – guidad visning i utställningen, Bohusläns museum

> Föredrag: Undersökningarna av Nya Lödöse inför 1923 års jubileumsutställning, Bohusläns museum

26 mars

> Öppet hus på Lotcen (Uddevalla varvs- och industrihistoriska förening)

> Föredrag: Fågelskådning i Costa Rica - Jan Uddén, Bohusläns museum

25 mars

> Vernissage: Konststig vid Åleslån, Hällerstugan (Uddevalla kommun m fl)

> Film: Grottmannen Dug, Ljungskile folkhögskola (Ljungskile Bio)

> Rugby - nybörjarträning, Thordéngården (Uddevalla Rugby)

> Loppis & våffelcafé, Folkets hus

> Earth Hour, Skansberget (Uddevalla naturskyddsförening)

> Film: Lucky, Bohusläns museum (Uddevalla filmstudio)

19 - 25 mars

> Digitala veckan på biblioteken, IT-caféer mm, biblioteken i Uddevalla

24 mars

> Prylmarknad, Thordéngården (IK Oddevold)

> Little Shop of Horrors, Regionteater Väst (Sinclair)

> Tranceburst - DJ Micke Norrby, Carlia Rockbar

> Konstutställning: Åsa Svensson, Nordens väg 1C

> Filmfestivalen Corax, Biostaden (Uddevalla kommun)

> Ture blåser bort, 2- 5 år, Stadsbiblioteket (Hedmans teater)

> Temakväll: Earth Hour 2018, Bohusläns museum (Uddevalla naturskyddsförening m fl)

> Film: ”En obekväm uppföljare”, Bohusläns museum (Uddevalla naturskyddsförening m fl)

> Chris Grey & the BlueSpand, Kerstin på torget

> Claes Yngströms Blue Devils + Slimfit, Bastionen (Uddevalla blues)

> Teater: Föregångerskan, Bohusläns museum  (Uddevalla Riksteaterförening)

> Lennie Norman – Gubbvarning Live!, Östrabo

23 mars

> Ture blåser bort, 2-5 år, Dalabergs bibliotek (Hedmans teater)

> Noice, Mortens (Club Artist 30+)

22 mars

> IT-café, Dalabergs bibliotek

> Matchningskväll med Samhällsguide Uddevalla, Lotcen

> Föreläsning: En förtrollad värld, Bohusläns museum (Bohusläns föreningsarkiv m fl)

> Nätverksträff för ungt arrangörskap, Bryggeriet

> Dialogmöte om översiktsplan, Backamo lägerplats (Uddevalla kommun)

> Lunchkonsert: Bohuskapellet, Bohusläns museum


> Föredrag: Café Planet - Om hållbart resande, Bohusläns museum (Uddevalla naturskyddsförening m fl)

> A Tribute to Dire Straits, Östrabo

21 mars

> Föreläsning: Det som ger hoppet liv - Lars Björklund, Bohusläns museum (Svenska kyrkan Uddevalla m fl)

> Föredrag: Fågelskådning i Costa Rica - Jan Uddén, Bohusläns museum

> Garnfebers stickkafé, Bohusläns museum

> Det ligger i tiden – visning av utställningen, Bohusläns museum

> Lunchmusik: Inspiration - andrum för eftertanke - Helena Henriksson, violin, Maria Henriksson, viola och Per Weist, orgel och piano, Uddevalla kyrka

20 - 21 mars

> Digital Store Days, Högskolecentrum Bohuslän (Uddevalla kommun m fl)

20 mars

> IT-café, Stadsbiblioteket

> Dialogmöte om översiktsplan, Bokenäs bygdegård (Uddevalla kommun)

> Nawroz fest, Bohusläns museum (Tehus Fyrbodal)

> Temakväll: Samhället berättar - Om projekt Hembygd 2.0, Bohusläns museum (Bohusläns hembygdsförbund m fl)

> I en hamnstad på 1500-talet – guidad visning i utställningen, Bohusläns museum

> Artistic Territories – guidad visning av utställningen, Bohusläns museum

> Föredrag: Massgravar och en massaker – våld och otrygghet i Nya Lödöse, Bohusläns museum

> Film: C´est la vie, Ljungskile folkhögskola (Ljungskile bio)

19 mars

> Lunchkonsert – Kurt Wiklander, piano, Bohusläns museum

18 mars

> Guidad vandring: Flyttfågelmorgnar över Bredfjället, samling Ljungskile järnvägsstation (Västkuststiftelsen m fl)

> Film: Neruda, Bohusläns museum (Uddevalla filmstudio)

> Musik: Kungälvska Trion, Bohusläns museum

> Tobbe Trollkarl, Östrabo

> Idrottsgalan 2018 (Uddevalla Näringsliv)

17 mars

> Lördagsmusik med Bach, Grinneröds kyrka (Ljungskile församling)

> Uffes Blåsbrassband, Herrestads kyrka

> Invigning av skulpturen Syrian Horse, Skeppsviken (Uddevalla kommun)

> Varvetmilen, Rimnersvallen (Uddevalla SK)

> Öppet hus och föreningsstämma - Ljungskileortens hembygdsförening, Ljungskilegården

> IIstar café: Mohammed Mohsen och Mahmoud Janoon, (Studiefrämjandet Musik Bohuslän Norra m fl)

> Musik: Möte mellan dikt och musik – tema havet, Bohusläns museum (Uddevalla kammarorkester m fl)

> Film: En obekväm sanning - inför Earth Hour, Bohusläns museum (Uddevalla naturskyddsförening m fl

> Lär dig göra dina egna smycken!, Bohusläns museum (Studiefrämjandet)



> Du och jag farsan - Jack Vreeswijk och Kajsa-Stina Åkerström, Östrabo

16 mars

> Vernissage och invigning: Spåren efter sjöfararna, Bohusläns museum

> Stylist-SM, Torp (Plusgymnasiet)

15 mars

> Föredrag: Kvinnan som skapade Sundborn - Om konstnären Karin Bergöö-Larsson, Bohusläns museum (Uddevalla konstförening)

> Föredrag: Tänk som en trädgårdsmästare - Linda Schilén, Dalabergs bibliotek

> Uddevalla idrottsgala, Carlia Rockbar (Uddevalla näringsliv)

14 mars

> Föreläsning: Dopning och kosttillskott, gråzoner och skeva ideal, Östrabo (Uddevalla kommun)

> Garnfebers stickkafé, Bohusläns museum

> Föredrag: Yoga som behandlingsmetod? - Fika med forskare, Bohusläns museum (Folkuniversitetet)

> Det ligger i tiden – visning av utställningen, Bohusläns museum

> Elevarbete: Vårt hållbara Uddevalla 2030, Bohusläns museum (Uddevalla kommun)

> Lunchmusik: Örongodis - Klas Gerle, tvärflöjt och Christer Brodén, gitarr, Uddevalla kyrka

10 januari - 14 mars (onsdagar)

> Garnfebers stickcafé (Bohusläns museum)

13 mars

> Fågel-Jannes skådarskola – datumflyttarna 2, fåglar som flyttar längst, Bohusläns museum



> Artistic Territories – guidad visning av utställningen, Bohusläns museum

> Föredrag: Malin, Brita och prästen, Bohusläns museum

> Film: Lucky, Ljungskile folkhögskola (Ljungskile bio)

12, 14 - 16 mars

> Teater: De fysiskt (o)möjliga, Akademi Sinclair (Uddevalla gymnasieskola m fl)

10 -11 mars

> Hälsa- och skönhetsmässa, Torp

> Lilla Rössö Cup, Agnebergshallen (IK Rössö)

9 - 11 mars

> Imagine Sweden - Music Camp, Kulturskolan


11 mars

> Judo: Bohus Dals Cup, Uddevalla judoklubb

> Film: Jordgubbslandet, Bohusläns museum (Uddevalla filmstudio)

> Skivmässa, Folkets hus (Sandström Event & Profil)

> Filmer: Naturen som förebild, Ljungskile folkhögskola (Ljungskile bio)

> Flyttfågel på Mollön - för kvinnor (Bohusläns ornitologiska förening)

10 mars

> Barn- och familjeföreställning - L'jazz, Ljungskilegården

> Musik & Fika - Moa Brynnel, Hemgården (Omtanke Ljungskile)

> Körkonsert med Svenska kammarkören, Forshälla kyrka (Ljungskile församling)

> Cosmic Ellington Girls, Kontoret (Uddevallakassetten)

> Taikeis Öppna Mästerskap 2018, Rimnershallen (Uddevalla Taidoklubb Taikei)

> Semiaramis - livesänd opera från Metropolitan, Folkets hus

> Sjung av hjärtat sjung! - Visans dag i Norden - en hyllning till Evert Taube, Bohusläns museum (Visans vänner)

> Familjekonsert med World Music Culture Club, Ljungskilegården (L´JAZZ)


> Peter Jezewski, Östrabo

9 - 11, 13 - 14 mars

> Teater: DNA, Regionteater Väst (Kulturskolan m fl)

9 mars

> Fun Quartet med Magnus Aronsson, Knapes delikatesser

8 mars

> Föredrag: Om feminina ledaregenskaper, Bohusläns museum (Studieförbundet Vuxenskolan)

> Föredrag: Ur svaghet växer styrka - om funktionsnedsättning, Bohusläns museum

> Anna Stadling, Folkets hus

> Dans: Ichos - Virpi Pahkinen, Regionteater Väst

7 mars

> Föredrag: Kropp och själ - om avslappning och stresshantering, Ljungskile församling

> Film: Tjuvjägaren, Bohusläns museum (Bohusläns föreningsarkiv m fl)

> Föredrag: Natur som inspirerar - lyrik och bilder - Gunnar Henriksson, Bohusläns museum (Friluftsfrämjandet)

> Garnfebers stickkafé, Bohusläns museum

> Det ligger i tiden – visning av utställningen, Bohusläns museum

> Lunchmusik: Kristallen den fina - Maria Tuimala Sörensson och Birgitta Brodén (Uddevalla kyrka)

> Föredrag: Uppstart för vardagsvandrare, Bohusläns museum (Friluftsfrämjandet)

6 mars

> Visafton: Kvartett med all rätt, Ljungskile bibliotek (Nordiska folkhögskolan m fl)

> Musik mot våld – körsångkväll, Bohusläns museum

> Fågel-Jannes skådarskola - datumflyttarna 1, fåglar som flyttar långt, Bohusläns museum

> I en hamnstad på 1500-talet – guidad visning i utställningen, Bohusläns museum

> Artistic Territories – guidad visning av utställningen, Bohusläns museum

> Föredrag: Mat, migration och varför det inte finns någon ”svensk husmanskost”, Bohusläns museum

> Föreläsning: I starens tid - Tomas Bannerhed, Stadsbiblioteket

> Film: The Florida Project, Ljungskile folkhögskola (Ljungskile bio)

> Film: Lauri Mäntyvaaras tjocka ögonfransar, Bohusläns museum (Uddevalla filmstudio m fl)

5 mars

> Föredrag: Gamla Uddevallaföretag, Wessmanska huset (Uddevalla hembygdsförening)

> Musik mot våld – Blåsorkesterkväll, Bohusläns musuem (Uddevalla stadsmusikkår)

> Lunchkonsert: Kvartett med all rätt - elever från Nordiska visskolan, Bohusläns museum

> Konsert: Musik mot våld, Östrabo

> Föreläsning: Träna din inre kondition - Tomas Gunnarsson, Folkets hus

4 mars

> Musik mot våld – Jazzkväll, Bohusläns museum (Uddevalla stadsmusikkår)

> Film: Wolf and Sheep, Bohusläns museum (Uddevalla filmstudio)

> Musik: Duo Andersson Runevad, Bohusläns museum

> Föredrag: Vänortsverksamheten – modernt och nyttigt - Alf Gillberg, Bohusläns museum (Föreningen Norden)

24 februari - 4 mars

> Utställning: Nytta & Lyst, Kulturen hus, Ljungskile

3 mars

> Temadag: Postens utveckling i Bohuslän, Bohusläns museum (Gränsföreningen för filatelins främjande)

> Snigelsång och spindelspår - Sagofen Isadora, 1 - 2 år, Stadsbiblioteket

> TIX, GG

> ABF Fotoklubbs dag, Bohusläns museum

8 februari - 3 mars

> Utställning: Årets bild 2018, Bohusläns museum (ABF fotoklubb)

2 mars

> Disco - mellanstadiet, Bryggeriet

> Gosedjur - Tobias musikteater, 3 - 6 år, Ljungskile bibliotek

> Den svenska björnstammen, Mortens krog

> Thomas Stenström, Östrabo

> Varvetmilen, seedningslopp inför Göteborgsvarvet

1 mars

> Stand up - Blomgrens komediklubb, Varvet

> Jobb - och utbildningsmässa, Agnebergshallen och Högskolecentrum (Arbetsförmedlingen m fl)



> Föredrag: Café Planet - Vad vill vi med årummet?, Bohusläns museum (Uddevalla kommun m fl)

28 februari

> Föreläsning: Att vända motgång till framgång - Aron Andersson, Östrabo (Västra Götalands idrottsförbund m fl)

> Berättarafton - Gamla Uddevallabilder, Bohusläns museum (Uddevalla hembygdsförening)

> Garnfebers stickkafé, Bohusläns museum

> Det ligger i tiden – visning av utställningen, Bohusläns museum

> Föredrag: Jag är inte dum i huvudet - Joanna Halvardsson, Bohusläns museum (Attention m fl)

> Dambora-kväll med Rauf Sarkhosh m fl, Mötesplats Dalaberg (Uddevallakassetten m fl)

> Lunchmusik: Svenska jazzlåtar och visor - Dina Grundberg, Love Grundberg och Hans Grundberg, Uddevalla kyrka

27 februari

> Föredrag: ”Det var som att tiden försvann - Owe Wikström, Bohusläns museum (Sensus)

> Fågel-Jannes skådarskola – väderflyttarna 2, kortflyttande fåglar i skog och åkermark, Bohusläns museum

> I en hamnstad på 1500-talet – guidad visning i utställningen, Bohusläns museum

> Artistic Territories – guidad visning av utställningen, Bohusläns museum

> Föredrag: Om 1500-talsstaden Nya Lödöse och 2000-talets arkeologi, Bohusläns museum

> Seminarium: "Platsination" & hållbar handel, Ljungskile folkhögskola (Uddevalla näringsliv Ljungskile m fl)

> Föreläsning om energidrycker, Folkets hus (Drogfri ungdom)

> Film: Phantom Thread, Ljungskile folkhögskola (Ljungskile bio)

26 februari

> Öppet hus på Lotcen (Uddevalla varvs- och industrihistoriska förening)

> Musikquiz med Rolf Rodin, Ryttaren

25 februari

> Sportlov: Breakdance, Kulturskolan

> Sportlov: Pimpelfiske, Smedsvattnet, Herrestadsfjället (Uddevalla sportfiskeförening)

> Film: Villebråd, Bohusläns museum (Uddevalla filmstudio)

> Temadag: Det våras för fågelskådningen, Bohusläns museum (Bohusläns ornitologiska förening)

24 februari


> Gustav Lundgren Trio, Ljungskile folkhögskola (L´JAZZ)

> Paul and Company + Blue Men Five, Muddy´s (Uddevalla Blues)

> Peter Apelgren - Improvajsing, Östrabo

23 februari

> Sportlov: Teater - Bara nåt jag sa, Dalabergs fritidsgård (Masthuggsteatern)

> Sportlov: Film - Agatha, granndetektiven, Bohusläns museum (Uddevalla filmstudio m fl)

> Sportlov: Krukmakarens verkstad, Bohusläns museum

> Sportlov: Exkursion – Svenskholmen och Bäveåns mynning, samling Bohusläns museum

22 februari

> Café Planet – Grow Platform, Bohusläns museum (Studiefrämjandet m fl)

> Dragsmarks drängar, Ryttaren

> Föredrag: Se upp - här kommer mångfald! - Zinat Pirzadeh, Bohusläns museum (Brottsofferjouren m fl)

> Sportlov: Friidrottsdag, Rimnershallen (Hälle IF)

 > Sportlov: Testa att skjuta med skyttesimulator, Rosseröd (Jägarnas riksförbund)

> Sportlov: Luftgevärsskytte, Samneröd (Herrestad skytteförening)

> Sportlov: Film - Siv sover vilse, Bohusläns museum (Uddevalla filmstudio m fl)

> Sportlov: Krukmakarens verkstad, Bohusläns museum

> Sportlov: Fågelexkursion – Kuröd skalbankar och Älje/Porsen, samling Bohusläns museum


> Café Planet – Grow Platform, Bohusläns museum (Uddevalla naturskyddsförening m fl)

> Sagostund: Halvan - här kommer tåget, Stadsbiblioteket

20 - 22 februari

> Sportlov: Kul i stallet, Ljungskile ridklubb

21 februari





> Temakväll: Välkommen att träffa Attention!, Bohusläns museum (Attention Uddevalla med omnejd)

> Garnfebers stickcafé, Bohusläns museum

> Det ligger i tiden - visning av utställningen, Bohusläns museum

> Sportlov: Film - Lilla Anna och Långa farbror´n, Bohusläns museum (Uddevalla filmstudio m fl)

> Sportlov: Krukmakarens verkstad, Bohusläns museum

> Sportlov: Pimpelfiske, Vrångevattnet, Herrestadsfjället (Uddevalla sportfiskeförening)

19 - 21 februari

> Sportlov: Schack, Sörskällegatan (Uddevalla schacksällskap)

20 februari

> Sportlov: Kreativ verkstad, Akademi Sinclair

> Sportlov: Skapa musik på iPad, Bryggeriet

> Sportlov: Lär dig skapa en mobilapp, Thoren Innovation School

> Sportlov: Cirkusföreställning och workshop med Cirkusexpressen, Bohusläns museum (Reinos vänner m fl)

> Sportlov: Film - Upp i det blå, Bohusläns museum (Uddevalla filmstudio m fl)

> Sportlov: Cosplay - ett event för hela familjen, Bohusläns museum (Giraff m fl)

> Sportlov: Vad berättar skelettet?, Bohusläns museum

> Sportlov: Bygg din egen fågelholk och pimpa den!, Bohusläns museum (Svenska jägareförbundet)

> Fågel-Jannes skådarskola, Bohusläns museum

> Kapten Kryp, Tempus & planetskötarna - Naturama, 6-10 år, Stadsbiblioteket

> Föreläsning: Svenska FN-förbundets internationella praktikprogram - Emma Modéer Viking, Stadsbiblioteket (FN-föreningen i Uddevalla)

> Film: The Post, Ljungskile folkhögskola (Ljungskile bio)

> Artistic Territories – guidad visning av utställningen, Bohusläns museum

19 februari

> Föreläsning: Mitt liv som politiker - Evert Svensson, Folkets hus (Socialdemokraterna i Fyrbodal)

> Sportlov: Luftegevärsskytte m m, Jaktstugan Rotviksbro (Bokenäsets jaktvårdskrets)

> Sportlov: Släktforskning, Stadsbiblioteket (Unga släktforskare)

> Sportlov: Kreativ verkstad, Akademi Sinclair

> Sportlov: Spela afrikansk trumma, Dalabergs fritidsgård

> Sportlov: Skapa musik på iPad, Dalabergs fritidsgård

> Lunchkonsert: Kurt Wiklander, Bohusläns museum

> Sportlov: Film - Muminfamiljen på Rivieran, Bohusläns museum (Uddevalla filmstudion m fl)

> Sportlov: Bygg din egen fågelholk och pimpa den!,  Bohusläns museum (Svenska jägareförbundet)

18 februari

> Film: Dagen efter denna, Bohusläns museum (Uddevalla filmstudio)

> Lunchkonsert: Karlstad spelfolk och Uddevalla spelmanslag, Bohusläns museum

> Vinterskådning vid Svälte Kile (Bohusläns ornitologiska förening)

17 februari

> Live på Janssons: Braincoats

> Gosedjur - Tobias musikteater, 3-6 år, Stadsbiblioteket

> Bokronden - Embla dans och teater, 5-8 år, Ljungskile bibliotek

> Invigning av nya biblioteket i Ljungskile, Hälle Lider (Uddevalla kommun)

> Duo Carr Quennerstedt, Bohusläns museum (Collegium Musicum m fl)

13 januari - 17 februari

> Utställning: Naturnära liv - Linda Mörner Fröjd, Galleri Vitt brus, Stadsbiblioteket

16 februari

> Invigning utställning: I en hamnstad på 1500-talet, Bohusläns museum

> Vision - mellanstadiedisco, Folkets hus (Fritidsgårdarna)

> Maria Lundqvist, Bengan Janson & Bohuslän Big Band, Östrabo

15 februari

> Jazzkonsert - Jan Allan och Gunnar Eriksson, Ljungskile folkhögskola
> Idrottshistorisk berättarafton, Bohusläns museum (Bohusläns-Dals idrottshistoriska förening)

> Modersmålets dag, Bohusläns museum (Uddevalla kommun)

> Lars Kristerz, Östrabo

> Föredrag: Tänk som en trädgårdsmästare - Linda Schilén, Dalabergs bibliotek

> Reseskildring - Eva Jansson, Ryttaren

> Brädspel på Solkällan, Solkällans café

12 - 15 februari

> Musiklinjens inspirationsvecka, Ljungskile folkhögskola

14 februari

> Konsert: Original - gymnasiearbete av Sofia Brorsson, Akademi Sinclair

> Garnfebers stickcafé, Bohusläns museum 

> Det ligger i tiden - guidad visning av utställningen, Bohusläns museum

> Lunchmusik: Kärleksvals - Roger Molin, Uddevalla kyrka

13 februari

> Föredrag: Ögonblick som förändrar livet - Annika Östberg, Bohusläns museum (ABF m fl)

> Film: Dunkirk, Ljungskile folkhögskola (Ljungskile bio)

26 januari - 11 februari

> Ljungskilerevyn 2018 - Tjuogoett, Ljungskilegården

12 februari

> Föreläsning: Tankens kraft mm - Camilla Jansson, Mötesplats Tureborg

> Flauguissimo Duo, Ljungskile folkhögskola

11 februari

> Film: Djungelgänget, Ljungskile folkhögskola (Ljungskile Bio)

> Film: Om själ och kropp, Bohusläns museum (Uddevalla filmstudio)

> Bildvisning med Jan Uddén, Strandbynäs gård (Strandbynäs gårds intresseförening) 

> Vinterfåglar och fika vid Svälte kile - för kvinnor (Bohusläns ornitologiska förening)

7 - 11 februari

> Religionsdialog, Dalabergs kyrka m fl platser (Sensus m fl)

10 februari

> DJ Astroh, Mortens

> Opera från Metropolitan: Kärleksdrycken, Folkets hus

> Pippi på de sju haven, Östrabo


> Vernissage: Artistic Territories, Bohusläns museum

> Teater: Det stora äventyret,  6 år - , Regionteater Väst

> Teater: Presskonferensen, Torp köpcentrum (Regionteater Väst)

9 februari

> Arvingarna, Mortens krog

8 februari

> Föredrag: Moskéns roll i samhället, Bohusläns museum (Islamiska centret i Uddevalla)

> Föredrag: Människan – ett religiöst däggdjur? - Stefan Edman, Bohusläns museum (Uddevalla humanistiska förbund)

> Titti Sjöblom, Ryttaren

> Föreläsning: Bemötandekoden - Lena Skogholm, Folkets hus (Studiefrämjandet m fl)

> Bebisteater: Babyspace - Sagofen Isadora, Dalabergs bibliotek

> Bebisteater: Aaooii - Sagofen Isadora, Stadsbiblioteket

6 - 7 februari

> Forumteater, Akademi Sinclair

7 februari

> Det ligger i tiden - visning av utställningen, Bohusläns museum

> Garnfebers stickcafé, Bohusläns museum

> Lunchmusik: Vi minns ditt 60-tal - Tomas Hiding och Per Weist, Uddevalla kyrka

> Föredrag: Ny fästingburen infektion som kan ge blodproppar, Bohusläns museum (Folkuniversitetet)

> Film: Punk Voyage, Bohusläns museum (Uddevalla filmstudio m fl)

> Föreläsning: Livsrum - att leva i samklang med naturen - Angelica af Ekenstam, Hemgården, Ljungskile (Ljungskile församling)

6 februari

> Broderiträff, Bohusläns museum (Täcklebo broderiakademi m fl)

> Fågel-Jannes skådarskola – övervintrande rovfåglar och ugglor, Bohusläns museum

> Klassisk ensemblekonsert - elever vid Ljungskile folkhögskola, Bohusläns museum

> Föreläsning: I min trädgård vill jag vara Karin - Elisabeth Svalin Gunnarsson, Stadsbiblioteket

> Film: Euphoria, Ljungskile folkhögskola (Ljungskile bio)

26 januari - 4 februari

Kameleonten - av Anton Tjechov, Studio 32

5 februari

> Fördrag: Kiruna - en stad i rörelse - Roger Johansson, Wessmanska huset (Uddevalla hembygdsförening)

> Folkmusik: Dundra, Bohusläns museum

4 februari

> Film: Loving Vincent, Bohusläns museum (Uddevalla filmstudio)

> Musik - och dansuppvisning, Bohusläns museum (Kulturskolan m fl)

> Rod Melancon, Kontoret (Uddevallakassetten m fl)

3 februari

> Musik: Leitz Out - elever från Ljungskile folkhögskola, Bohusläns museum

> UF-mässa, Torp köpcentrum (Uddevallas gymnasieskolor)

> Kôrpehôla kick-off, Bastionen (MF Adrian)

> John de Sohn, GG

> Rickard Söderberg är Gaytenor, Östrabo (Uddevalla Riksteaterförening)

1 februari

> Songs of Joni Mitchell - Paula Nyman m fl, Folkets hus

30 januari

> Film: Summer 1993, Ljungskile folkhögskola (Ljungskile Bio)

> Bildvisning: Öland, fåglar och annat, Junogatan, Studiefrämjandet (Bohusläns ornitologiska förening)

> Fågel-Jannes skådarskola, Bohusläns museum

> Vi i femman, Bohusläns museum (P4 Väst)

28 januari

> Ellingtons Sacred Concert, Ödsmåls kyrka (L'jazz)

> Film: I kill Giants, Bohusläns museum (Uddevalla Filmstudio)

> Fågelexkursion, samling Bohusläns museum

27 januari


> Film: I´m Still Here - Dagböcker från förintelsen – ungdomars sanna berättelser, Bohusläns museum (Uddevalla FN-förening m fl)

> Vernissage: Det ligger i tiden, Bohusläns museum

> Livesänd opera: Tosca, Folkets hus

> Pelle Holmberg Group, Kerstin på torget

> Barnteater: Veeras kontor / Veeras konttori, Stadsbiblioteket

> JLC, GG

> Lena & the Slide Brothers + Major Business,  Bastionen (Uddevalla bluesförening)

> West Coast Punk & Oi #2, Carlia Rock Bar

> Magnus Rosén & George Keczan, Bohusläns museum (Collegium Musicum m fl)

26 - 27 januari

> Vin- och delikatessmässa, Bohusgården

26 januari

> Invigning av Göteborg Film Festival, Bohusläns museum (Uddevalla filmstudio m fl)

> Dr Alban, Mortens


> Uddevalla Punk Invasion - festival, Carlia Rock Bar

> Ljungskilerevyn (Premiär), Ljungskilegården

9 december - 25 januari

> Bohussalongen, Bohusläns museum (Uddevalla konstförening m fl)

25 januari


> Bildvisning: Fåglar vid fågelbordet, Junogatan, Studiefrämjandet (Bohusläns ornitologiska förening)

> Vi i femman, Bohusläns museum (P4 Väst)

24 januari

> Berättarafton, Bohusläns museum (Uddevalla hembygdsförening)

> ”Att leva tills man dör” - palliativ vård i förändring, Bohusläns museum (NU-sjukvården m fl)

23 januari

> Elens dag, Torp (Uddevalla Energi)

> Föredrag: Matlust för barn i förskoleåldern, Bohusläns museum (Hushållningssällskapets Gille Lane Uddevalla m fl)

> Fågel-Jannes skådarskola, Bohusläns museum

> Vi i femman, Bohusläns museum (P4 Väst)

20 - 21 januari

> Nyårsblixten - futsalcup för flickor 15 - 17 år, Agnebergshallen (IK Rössö)

22 januari

> Föredrag: Men man måste försöka ..., Bohusläns museum (Neuroförbundet Uddevalla)

21 januari


20 januari

> Drängarna, Köket

> Rulles storband, Bohusläns museum

> Dans: Prova på, Bohusläns museum (Dansvänner i Väst m fl)

19 januari

> Uddevalla Näringslivsgala, Meatings Carlia (Uddevalla Näringsliv)

18 januari

> Vi i femman, Bohusläns museum (P4 Väst m fl)

> Bläck eller blod, musikal, Östrabo (Uddevalla riksteaterförening)

17 januari

> Temakväll: Far och son på Uddevallavarvet, Bohusläns museum

16 januari

> Fågel-Jannes skådarskola, Bohusläns museum 

> Vi i femman, Bohusläns museum (P4 Väst m fl)

8 december - 15 januari

> Utställning: Att sätta något i rörelse, Bohusläns museum (Kulturskolan m fl)

15 januari

> Lunchkonsert: Kurt Wiklander, piano, Bohusläns museum

14 januari

> Film: Kvinnan från Brest, Bohusläns museum (Uddevalla filmstudio)

> Vintervandring på Bulid (Friluftfrämjandet)

> Film: Kvinnan från Brest, Bohusläns museum (Uddevalla Filmstudio)

> Julgransplundring, Bohusläns museum

> Julgransplundring, Ljungskilegården (Ljungskile samhällsförening)

13 januari

> Vernissage: Naturnära liv - Linda Mjörner Fröjd, Galleri Vitt brus, Stadsbiblioteket

> Vernissage: Naturens poesi, Bohusläns museum


28 december - 8 januari

> Utställning: Vår vintergata - Karl Chilcott + åk2-elever och särskolan, Stadsbiblioteket

8 januari

> Berättarcafé med Gunnar Klasson, Wessmanska huset (Uddevalla hembygdsförening)

7 januari

> Slöjdare i Midvinterfest – spinning, Bohusläns museum

> Bio: Tjuren Ferdinand, Ljungskile bio

6 januari

> Julmusik på orgel - Håkan Dahlén, Uddevalla kyrka (Sensus m fl)

> Julens sånger och psalmer, Skredsviks kyrka (Bokenäsets församling)

> Slöjdare i midvinterfest – läderarbete,  Bohusläns museum

> Trettondagskonsert, Östrabo (Lions Club Uddevalla)

5 januari

> Nyårsfestival, Folkets hus (Sveriges ensamkommandes förening m fl)

> Slöjdare i Midvinterfest - vävning, Bohusläns museum

> Rockabillyfest, Carlia (Rock ´n Roll West)

17 november 2017 - 5 januari 2018

> Utställning: Rory Botha, Galleri Vitt brus, Stadsbiblioteket

25 november - 7 januari

> Midvinterfest - slöjdutställning och julmarknad, Bohusläns museum (Västarvet m fl)


1 januari

> Nyårskaffe i rådhuset (Uddevalla kommun)

> ÄLDRE HÄNDELSER