lördag 1 augusti 2015

Kameror visar läget på 44.an

Skärmbild från Trafikverkets tjänst trafiken.nu














Trafikverket har satt upp 15 kameror längs väg 44 genom Uddevalla där man via internet kan hålla koll på trafikläget.
Kamerorna ska underlätta för både privatbilister och yrkesforden under den omfattande ombyggnaden av tunnlarna och rondellen vid Fröland som inleds i september.

fredag 31 juli 2015

Mycket historia på Gustafsbergsdagarna

(Uppdaterad 3 aug)
Den 8-9 augusti är det dags för årets upplaga av Gustafsbergsdagarna.

torsdag 30 juli 2015

Vattnet i Skeppsviken otjänligt

(Uppdaterad 3 aug)
Kommunen avråder från bad i Skeppviken på grund av för höga bakteriehalter.

Kritiserad lada nu riven

Nu är den kritiserade ladan på Tjöstelsröd i Ljungskile borta. Den började rivas på tisdagen och dagen efter föll den sista väggen, konstaterar Ljungskilebloggen.

tisdag 28 juli 2015

ICA Dalaberg blir kvar

Ica-butiken på Dalaberg kommer att bli kvar. Efter konkursen för bolaget som tidigare drev butiken har Ica nu tillsatt en ny handlare, berättar Bohusläningen.

måndag 27 juli 2015

Kampenhofsgatan byggs om

Kampenhofsgatan vid bussterminalen byggs om mellan 3 augusti och 6 december.
Ombyggnaden görs för att förbättra säkerheten och skapa en attraktivare och mer tillgänglig miljö vid bussterminalen, meddelar Uddevalla kommun.