söndag 8 februari 2026

Resestipendium till lärare i Uddevalla och Lysekil

Sex lärare från Västra Götaland får förlaget Natur & Kulturs resestipendium för lärare 2026. Två av dem är Magdalena Granlund och Henrik Olsson från vuxenutbildningen i Uddevalla.

Porträttbild
Magdalena Granlund och Henrik Olsson
Bild från Natur & Kultur, foto: Privat

De bägge ska ska besöka konferensen EuroSLA35 i Lissabon i juni för att ta del av ny forskning om andraspråksinlärning.

Porträttbild
Jens Bjelvenmark och Pia Engström
Bild från Natur & Kultur, foto: Daniel Krång

Från Gullmarsgymnasiet i Lysekil ska lärarna Jens Bjelvenmark och Pia Engström besöka National Conference on Science Education (NSTA), en årlig konferens för lärare i naturvetenskap som i år hålls i april i Kalifornien.

Speciallärarna Petra Karlund och Ida Fastén från Landalskolans anpassade grundskola i Göteborg ska resa till Lima i Peru för att göra studiebesök på skolan Centro Ann Sullivan del Perú (CASP), känd för sitt arbete med elever med intellektuell funktionsnedsättning.

Stor bredd
Det stiftelsedrivna förlaget Natur & Kultur utlyser årligen tio resestipendier för lärare på vardera 50 000 kronor för resor utanför Sverige. Årets totalt 20 stipendiater representerar en stor bredd från förskola till gymnasium och vuxenutbildning och kommer från hela landet, skriver Natur & Kultur i ett pressmeddelande.

- Vi har medvetet valt att premiera en bredd av stadier, ämnen och geografiska områden, säger Åsa Fahlén, en av stipendiekommitténs ledamöter och tidigare ordförande i Sveriges lärare:

- Årets ansökningar visar på engagemang från lärare över hela Sverige. Stipendiet ger dessa lärare möjlighet att resa ut i världen och hämta hem ny kunskap som kommer många fler till del.
---