fredag 29 juli 2022

Ung Rössö-talang till landslagsläger

IK Rössös talang Nadira Muminovic har tagits ut till landslagsläger på Bosön 8 - 11 augusti för flickor födda -07.

Nadira Muminovic har spelat fotboll i Rössö sedan hon var tio år. Hon tillhör fortfarande klubbens 19-årslag men har under våren fått chansen att träna och spela matcher i klubbens A-lag i division 1, berättar Bohusläningen.

- Hennes spetsegenskaper är hennes snabbhet i kombination med en bra teknik och det är en spelartyp och egenskap som är riktigt viktig i dagens moderna fotboll, säger Rössös tränare Niklas Christensson till tidningen.

Totalt har förbundskaptenen Lovisa Delby kallat 46 spelare till lägret för F15-landslaget, skriver fotbollsförbundet.

Rössö är sedan tidigare representerad i landslagssammanhang genom Saga Fredgren som ingår i F16-landslaget, och A-landslagets och tyska Wolfsburgs stjärna Rebecka Blomqvist är fostrad i klubben.
---