lördag 7 maj 2016

Skatten hålls oförändrad i Uddevalla


















Den styrande majoriteten S, V och MP i Uddevalla har nu presenterat sitt förslag till budget för 2017 och plan för de närmaste åren därefter.
Skattesatsen blir oförändrad 2017 men de närmaste åren innehåller stora utmaningar och tunga investeringar.

Kapellevägen stängs av

Från måndag 9 maj och cirka tre veckor framåt kommer Kapellevägen att vara avstängd för fordonstrafik. Anledningen är att kommunen ska utföra vägarbeten intill järnvägsviadukten.

Trafiken kommer att ledas om, men gång- och cykeltrafikanter kommer att kunna passera vägavstängningen, meddelar kommunen på sin webbplats.
---
> Uddevalla kommun: Vägavstängning på Kapellevägen

torsdag 5 maj 2016

Innebandyklubbar slår ihop seniorlagen

Walkesborg och Herrestad går samman om gemensamma seniorlag. Satsningen är tänkt att stärka innebandyn i kommunen både sportsligt och publikmässigt.
Bild: Wikipedia/Creative Commons

Kampenhof ny plats för Solid Sound

Nu är det klart att musikfestivalen Uddevalla Solid Sound kan hållas på parkeringsytorna på västra delen av Kampenhof. Detta efter att kommunen sagt ja till denna lösning.

Balettakademien gästspelar i Uddevalla

9 och 10 maj blir det gästspel från Balettakademien i Stockholm på Regionteater Väst.
Det är akademiens avgångselever som kommer till Uddevalla under sin årliga avslutningsturné.

tisdag 3 maj 2016

Kartellen tar avslutningsturné till Uddevalla


De kontroversiella rapveteranerna i Kartellen kommer till Uddevalla. Den 7 maj spelar de på GG.

måndag 2 maj 2016

Bild: Privat

















Första årsmötet för snabbväxande rugbyklubb.
Nyligen höll snabbväxande Uddevalla Rugby sitt första riktiga årsmöte. "Vi var fem personer när vi började för ett drygt år sedan. Nu är vi över 40 och fler kommer hela tiden", säger omvalde ordföranden Tjalle Thydén.

söndag 1 maj 2016

Stilleben tema i årets sommarutställning

7 maj är det vernissage för "´Nature Morte", årets sommarutställning i Konsthallen på Bohusläns museum.
Utställningen har tidigare visats i Stavanger i Norge och ska sedan visas på olika platser i Europa och slutligen i London.

The Perfect Hostess (2006) av Rebecca Scott, en av de representerade konstnärerna på Nature Morte.
Bild: Bohusläns museum/Creative commons

Joyvoice-kör startar i Uddevalla


Joyvoice-körer uppträder i Kupolen i Linköping.

Körkonceptet Joyvoice med bas i Linköping startar nu körer på 26 olika orter i Sverige, däribland Uddevalla.

Kören i Uddevalla ska hålla till i Folkets hus och startar i september.