Det händer i Uddevalla med omnejd

Foto: Jörgen Andersson
2021

19 september 2020 - 11 april 2021

Utställning: Vi fåglar, Bohusläns museum

22 april

Piano Kings of Rock ´n´Roll, Östrabo

2020

4 december

Klara Zimmergren - Allt kommer bli bra, Östrabo

16 november 2019 - 30 augusti 2020

Utställning: Sportfiskaren, Bohusläns museum

16 oktober

Jonas Gardell: Queen of fucking Everything - SOLO, Östrabo

3 oktober

Fredrik Lindström: Månskligheten - föreställningen om oss själva, Östrabo

30 september

Föreläsning: Siktar man lågt hamnar man lågt - Nicholas Lundh, Folkets hus




15 juni - 16 augusti


11 juli


10 juli


9 juli


SOMMARLOVSPROGRAM I UDDEVALLA KOMMUN

31 maj


22 maj


21 maj

Friluftsgudstjänst, Klocktornsberget (Svenska kyrkan i Uddevalla)

20 maj

Jan Johansen - livestream, Mortens

16 maj

Eva Eastwood, Lane Loge INSTÄLLT!

15 - 21 maj

Prova på flytväst, Walkesborgsbadet (Uddevalla kommun)

15 maj

Cirkus Miramar, livestream via bohuslaningen.se

13 maj

Besöksdag på Ljungskile folkhögskola, online

12 maj

Vårkonsert med Uddevalla kammarkör, Bohusläns museum INSTÄLLT!

11 - 19 maj


6 maj

After work med forskare - Normkritisk vård, Bohusläns museum, INSTÄLLT!

30 april

Valborgsfirande, livesändning (Uddevalla kommun och Bohusläningen)

29 april


28 april


26 april

Musikteater: Love Songs, Östrabo (Uddevalla Riksteaterförening) INSTÄLLT!

25 april

Familjedag, Skogslyckans torg (Fritidsbanken m fl) INSTÄLLT!

24 april


22 april

Piano Kings of Rock ´n´Roll, Östrabo FLYTTAD till 22 april 2021!

Teater: Gabriel, Regionteater Väst
INSTÄLLT

1 februari - 19 april

Utställning: Samlar och samlingar, Bohusläns museum

18 april

Hildegunn Öiseth Quartet, Ljungskile folhhögskola (L'jazz) INSTÄLLT!



25 maj 2019 - 29 mars 2020

> Utställning: RE:USE, Bohusläns museum

16 april


15 april

Jack Grelle (US), Kontoret (Uddevallakassetten) INSTÄLLT


13 april

Tipspromenad, Forshälla hembygdsförening

12 april

Påskpromenad, Fossens camping

10 april

Party med partytrubadur Thomas Johansson, Fossens camping

5 april

Teater: Cosí fan tutte, Östrabo (Uddevalla Riksteaterförening)  INSTÄLLT!

3 - 5 april
Uddelanet (Uddelanet m fl) INSTÄLLT!

4 april

Military Fitness: OCR Golden Trophy, Backamo

Imagine Sweden regionfinal, Folkets hus INSTÄLLT!

7 mars - 1 april

Utställning: Återbruksprojektet DåNuSen, Galleri Vitt brus, Stadsbiblioteket

1 april

After work med forskare - om naturen som läkande medel, Bohusläns museum INSTÄLLT!

29 mars

Mike & the Moonpies, Kontoret (Uddevallakassetten)  INSTÄLLT

> Sånger till friheten - hyllningskonsert för Björn Afzelius, Östrabo

25 maj 2019 - 29 mars 2020

RE:USE!, Bohusläns museum

14 - 29 mars

Vår Cabarevy II, Teaterladan Bokenäs (Bokenäs hembygdsförening) INSTÄLLT

28 mars

Kulturkväll: Musik ger gemenskap, Folkets hus (Studiefrämjandet m fl)

Musik: Vier Brillen underhåller, Bohusläns museum

> Sissela Kyle - Etta på listan, Östrabo

27 mars

Mazaher Ensemble (Egypten), Kontoret (Uddevallakassetten)

26 mars

Föredrag om cancer, Bohusläns museum (Lions Club Uddevalla m fl) INSTÄLLT!

Teater: Stolthet och fördom, Östrabo (Uddevalla Riksteaterförening)
INSTÄLLT

24 mars

Föreläsning - Hopp och framtidstro för utsatta föräldrar, Bohusläns museum (Studieförbundet Vuxenskolan) INSTÄLLT!

22 mars

Skattens hemlighet, Östrabo (Barnteater CAT)

21 mars

Fotodagen 2020, Bohusläns museum (ABF fotoklubb) INSTÄLLT!

PHG och Jojje Wadenius, Carlia Rock Bar (CLUB Fusion) INSTÄLLT

Bröderna Norberg - Nytt, gammalt och stulet, Östrabo

Suzan Köcher´s Suprafon (DE), Kontoret (Uddevallakassetten)

20 mars

Jonathon Long, Bastionen (Uddevalla bluesförening) INSTÄLLT!

17 mars

Föreläsning: Goran Asaad och Felicia Margineanu, Dalabergs fritidsgård (Uddevalla kommun) INSTÄLLT!

Föreläsning om unga och narkotika, Östrabo (Drogfri Ungdom m fl)
INSTÄLLT!

15 mars

Sjömila, Folkets hus


Filmis visar: De osynliga, Bohusläns museum

> Thank you for the Music - Kalle Moraeus m fl, Östrabo

14 mars

Man in Black - Peter Jezewski och Karin Risberg, Östrabo

10 mars

Liz Brascher (US) + Jesper Lindell, Kontoret (Uddevallakassetten)

Fågel-Jannes skådarskola – fåglar som flyttar längst, Bohusläns museum

8 mars

Internationella kvinnodagen på Bohusläns museum

Camilla försvann - Adas musikaliska teater, Folkets hus (Sensus m fl)

Skivmässa, Folkets hus (Sandström Event & Profil)

Filmis visar: Gud finns, hennes namn är Petrunya, Bohusläns museum

7 - 8 mars

USM i Ultimate Frisbee, Agnebergshallen m fl platser (Stenungsunds FC m fl)

7 mars

Minneskavalkad över stark ungdomsteater genom tiderna, Studio 32

Föredrag: Rebellkirurgen: ”Man tar vad man har”, Bohusläns museum

6 - 7 mars

Yogaworkshop med Brahmacharini Shobhana, Taras yogastudio, Uddevalla, och Kulturens hus, Ljungskile (Studiefrämjandet m fl)

2 - 7 mars

Bokmässa, Det Lilla Caféet och biblioteket, Ljungskile

6 mars

Sinnesromässa, Uddevalla kyrka

4 mars

NUCKAN - epilogen, Regionteater Väst

After work med forskare - om 3D-metallskrivare, Bohusläns museum (Folkuniversitetet m fl)

3 mars

Fågel-Jannes skådarskola – fåglar som flyttar långt, Bohusläns museum

2 mars

Föredrag: Jan Gustafsson - Mitt möte med Vigdis Finnbogadottir, Wessmanska huset (Uddevalla hembygdsförening)

Torkild Sköld: Livet ska levas, inte bara överlevas, Östrabo

1 mars

Ljungskilemässan: Från Big Bang till 2020, Ljungs kyrka (Ljungskile församling)

Filmis visar: Babettes gästabud, Bohusläns museum

29 februari

Kuselofte, GG

Loppmarknad: MegaLoppis, Gallionen

Ariel Posen och Andreas Rydman, Carlia Rock Bar (CLUB Fusion)

Nicke Borg, Folkets hus

Bamse och Lova sjunger och dansar, Östrabo

Lunchmusik med Kurt Wiklander, Bohusläns museum

25 januari - 29 februari


27 februari

Uddevallas jobb- och utbildningsmässa, Agnebergshallen

Föreläsning: Janesh Vaidya - The Power of Ayurveda, Bohusläns museum

26 februari

Bakom kulisserna - visning av museets magasin, Bohusläns museum

25 februari

Författarbesök: Per Thörn, Stadsbiblioteket

Fågel-Jannes skådarskola – kortflyttande fåglar i skog och åkermark, Bohusläns museum

23 februari

Afternoon Tea med Svenska kyrkan i utlandet, S:t Mikaelsgården (Svenska kyrkan i Uddevalla)

Filmis visar: Bortom det synliga – filmen om Hilma af Klint, Bohusläns museum

20 februari

Pettson & Findus - Rävjakten, Östrabo

Ebba Forsberg & Ångmaskinen, Folkets hus

19 februari

Föredrag: Bildt - historien om en släkt, Bohusläns museum

Musical Highlights, Östrabo

16 februari

> Livekarusellen, Folkets hus (Studiefrämjandet m fl)

Filmis visar: Push, Bohusläns museum

15 februari

Live hos Janssons - Marcel och Per Hallén, Janssons musik

The Rose – Praliner från film och musikal, Bohusläns museum

Open Arms - Uddealla Powerballadklubb, Meatings Carlia

13 februari

Konsert - Eva Rune, Gunnar Eriksson och Musiklinjens Vokalensemble, Ljungskile folkhögskola

12 februari

Mässa: Ungt företagande, Torp (Uddevalla kommun)

11 februari




Fågel-Jannes skådarskola – kortflyttande fåglar vid kust och sjö, Bohusläns museum

Författarbesök: Jenny Öhman, Stadsbiblioteket (Uddevalla humanistiska förbund)

9 februari

Musikgudstjänst med Lars Jansson, Forshälla kyrka

Babblarna Andra musikalen - Bibbel Babbel Bubbel, Östrabo

Föredrag och musik: Gunnar Eriksson - Samtidigt som …, Folkets hus

Filmis visar: Smärta och Ära, Bohusläns museum

25 januari - 9 februari

Vart är vi på väg? - Ljungskilerevyn 2020, Ljungskilegården (Ljungskile teatersällskap m fl)

8 februari

Kvinnofrukost: Kvinnor och våld - Ann-Sofie Skälegård, Dalabergskyrkan

Björn Rosenström, Mortens

Barnföreställning: Vår underbara värld - Hyvel-Bengt & Jonny Dyckert och Bohuslän Big Band, Regionteater Väst

Stefan Murphy (Irl/US), Kontoret (Uddevallakassetten m fl)

Körsång: Underbart (Bohusläns museum)

6 februari

Henrik Strömberg (Scotts), Ryttaren

5 februari

Onsdagscafe: Föredrag om naturmedicin, Hembygdsgården Forshälla (Forshälla hembygd)

Lunchmusik: Sjung så spelar vi, Uddevalla kyrka 

Film: Karin & Sixten - Smögen. livet och havet, Bohusläns museum (Studiefrämjandet m fl)

After work med forskare - Hur påverkar fritidsbåtar och båtturism skärgårdsmiljön och areella näringar i kustområden?, Bohusläns museum (Folkuniversitetet m fl)

4 februari

Fågel-Jannes skådarskola – Övervintrande rovfåglar och ugglor, Bohusläns museum

16 mars 2018 - 3 februari 2020

Utställning: Spåren efter sjöfararna – maritima ristningar i Bohuslän, Bohusläns museum

2 februari

Charles Wesley Godwin (US) + DJ Magnus Nordin, Kontoret (Uddevallakassetten m fl)

Filmis visar: Mysteriet Henri Pick, Bohusläns museum

1 februari

BEK & MOBERG, GG

31 januari

Dr. Alban, Mortens

Bullet + Capricorn, Bastionen (Adrian m fl)

Bakom kulisserna - visning av museets magasin, Bohusläns museum

30 januari

Vi i femman, Bohusläns museum (P4 Väst) 

80-talsbarn, Folkets hus (Uddevalla Riksteaterförening m fl)

29 januari

Berättarafton, Bohusläns museum

28 januari

Fågel-Jannes skådarskola – Vinterfåglar i havsbandet, Bohusläns museum

Vi i femman, Bohusläns museum (P4 Väst) 

26 januari

Filmis visar: And then we danced, Bohusläns museum

8 september - 26 januari

Utställning: Cirkuskvarnen – I lindansaren Reinos anda, Bohusläns museum

25 januari

Dr Bombay, GG

Nils Landgren med Vargöns storband, Ljungskile folkhögskola (L'Jazz)

24 januari

Birgitta Rasmusson berättar om kakor, Mötesplats Soffan, Ljungskile

Näringslivsgalan (Uddevalla Näringsliv)

Göteborg filmfestival Opening Ceremony 2020, Bohusläns museum

23 januari

Vi i femman, Bohusläns museum (P4 Väst)

22 januari

Bakom kulisserna - konservator i arbete, Bohusläns museum 

21 januari

Inger Dejke berättar om Södra fjället, Mötesplats Soffan, Ljungskile

Fågel-Jannes skådarskola – Fåglar i vintervatten, Bohusläns museum

Vi i femman, Bohusläns museum (P4 Väst)

19 januari

Filmis visar: Sorry We Missed You, Bohusläns museum

Mykorrhiza – ett pågående koreografiskt verk med dans, ljud och samtal, Bohusläns museum (Uddevalla kommun m fl)

Lunchkonsert med Bokenäsets Ådra, Bohusläns museum

18 januari

Julgransplundring, Lillesjö (Uddevalla Energi)

Mykorrhiza – ett pågående koreografiskt verk med dans, ljud och samtal, Bohusläns museum (Uddevalla kommun m fl)

Släktforskningens dag, Bohusläns museum (Bohusläns föreningsarkiv)

17 januari

Guidad visning – Cirkus Kvarnen – i lindansaren Reinos anda, Bohusläns museum

Streaplers - Efterfesten 60-årsjubiléet, Östrabo

14 december - 17 januari

Utställning: Thomas Morkvist - Los otros, Galleri Vitt brus, Stadsbiblioteket

16 januari

Vi i femman, Bohusläns museum (P4 Väst)

7 december - 16 januari

Bohussalong 2019 - tema landskap, Bohusläns museum

15 januari

Programsläpp för Uddevalla Riksteaterförening, Bohusläns museum

Bakom kulisserna - konservator i arbete, Bohusläns museum

14 januari

Fågel-Jannes skådarskola – Vinterfåglar runt husknuten, Bohusläns museum

Vi i femman, Bohusläns museum (P4 Väst)

13 januari

Öppet hus med berättarcafé, Wessmanska huset (Uddevalla hembygdsförening)

Prata böcker, Dalabergs bibliotek

28 september 2019 - 12 januari 2020

> Utställning: Birger Simonsson – en färgstark modernist i sin tid, Bohusläns museum

12 januari

Cafédialog: En resa in i lusten, Tanjas Food & Talk

Julgransplundring, Bohusläns museum (Ranrike spelmän)

11 januari

Lunchmusik med Kurt Wiklander, Bohusläns museum

Prova på gammaldans, Bohusläns museum (Uddevalla folkdansgille)

9 januari

Guidad visning Birger Simonsson, Bohusläns museum

5 januari

Rockabillyafton: The Hub Caps och The Flashman band, Carlia, Grottan
3 januari

Pärlplatteverkstad, Ljungskile bibliotek

1 januari

Nyårskaffe, Rådhuset (Uddevalla kommun)